Bio

Radek Vondráček zastával funkci předsedy Poslanecké sněmovny, od ledna do října 2017 figuroval jako 1. místopředseda. Do Sněmovny byl poprvé zvolen v roce 2013. V současnosti zasedá v organizačním výboru a předsedá ústavně-právnímu výboru. V minulosti provozoval advokátní činnost, právnický titul získal na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Vzhledem ke své praxi ho hnutí ANO vybralo za stínového ministra spravedlnosti, rovněž zastává funkci místopředsedy hnutí. Mezi lety 2014 až 2017 byl kroměřížským místostarostou.

Předchozí hlasování

  • Nepřítom/na/en
  • Zdržel/a se hlasování
  • Hlasoval/a pro
  • Hlasoval/a proti
  • důležité v boji proti ruskému vlivu
  • důležité v boji proti čínskému vlivu
  • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

  • Ruský vliv
  • Čínský vliv
  • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Cesta předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Moskvy v říjnu 2018

Dnes již bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček podnikl v říjnu 2018 třídenní cestu do Moskvy, kde se setkal se sankcionovanou předsedkyní ruské horní komory Valentinou Matvijenkovou a sankcionovaným předsedou Dumy Vjačeslavem Volodinem. Tématem jejich debat byla mimo jiné i možná dostavba jaderné elektrárny Dukovany ruským Rosatomem. Spolu s Vondráčkem se do Ruska vypravila i delegace poslanců z výboru pro vzdělání a výboru pro zdravotnictví. Celá delegace po svém návratu sklidila ostrou kritiku ze strany tehdejší opozice.

Detail kauzy
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navštívil 29. srpna 2020 Tchaj-wan, čímž navázal na záměr svého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), který byl kvůli své plánované cestě na Tchaj-wan vystaven značnému tlaku ze strany prezidenta Miloše Zemana a čínské ambasády. Kubera obdržel prostřednictvím Pražského hradu výhružný dopis od čínské ambasády a týden na to zemřel. Vystrčila v reakci na jeho cestu na Tchaj-wan kritizovali prezident Miloš Zeman, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO 2011), bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO 2011) a někteří členové hnutí ANO 2011 a SPD včetně jejího předsedy Tomia Okamury. Vystrčila se naopak zastali poslanci z tehdejší opozice (tj. ODS, TOP 09, Piráti a STAN a KDU-ČSL).

Detail kauzy
Cesta Radka Vondráčka a Radima Fialy do Číny v listopadu 2019

Radek Vondráček společně s Radimem Fialou odcestoval do Číny rozvíjet politickou a obchodní spolupráci. Během své cesty se setkal s předsedou čínské zpravodajské služby a mluvil s ním za zavřenými dveřmi. Dále poskytl politickou záštitu několika různým projektům a navštívil akademickou sféru, kterou Čína často používá ke špionáži a šíření svých narativů.

Detail kauzy
Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity

V rámci Poslanecké sněmovny dlouhodobě působí Meziparlamentní skupina přátel Číny, jejíž členové se dle veřejně dostupných informací na určité bázi pravidelnosti setkávajídiplomaty čínské ambasády a napomáhají tak legitimizaci čínského režimu. Skupina aktuálně sdružuje řadu poslanců z ANO, dále pak několik poslanců z SPD a dva poslance z ODS.

Detail kauzy
Radek Vondráček a jeho opakovaná setkání s čínským velvyslancem

Tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček opakovaně v krátkém intervalu přijal čínského velvyslance a během schůzek spolu jednali o Vondráčkově cestě do Číny a politické záštitě mezinárodní akce v zemi, kde nejsou dodržována lidská práva a kde se režim dopouští genocidy na Ujgurech.

Detail kauzy
Radek Vondráček a jeho setkání s místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění Maem Piaem v dubnu 2019

Radek Vondráček se v dubnu 2019 setkal s místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění, které slouží jako nástroj zahraniční kooptace a kontroly politických elit po celém světě.

Detail kauzy
Radek Vondráček posiluje spolupráci hnutí ANO s KS Číny

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček podnikl v listopadu 2019 cestu do Číny. Během delegace jednal i se šéfem Oddělení mezinárodních styků Ústředního výboru Komunistické strany Číny Sung Tchaem. Jako výsledek setkání vydalo Oddělení oficiální komuniké, v němž je mimo jiné uvedeno, že si ANO přeje posílit kontakty s Komunistickou stranou Číny.

Detail kauzy
Setkání místopředsedy Čínského lidového politického poradního shromáždění Ma Piaa s českými politiky v dubnu 2019

Ma Piao do Prahy zavítal v dubnu 2019, aby jednal s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem a poslaneckou skupinou ČR - Čína pod vedením Vojtěcha Filipa. Ma Piao je místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění, které má za úkol začleňovat nekomunistické politické strany a složky společnosti do čínského politického systému.

Detail kauzy
Setkání Radka Vondráčka s čínskou delegací z města Tchien-ťin v červenci 2019 v Praze

Tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček svým setkáním s členem politbyra KS Číny a bývalým vedoucím lidových milic z města Šen-jang poskytl politickou podporu čínské delegaci, která vyjednávala byznys mj. s představiteli čínské pobočky Home Credit z portfolia PPF.

Detail kauzy
Snahy čínských zpravodajců navázat vztahy s českými politiky

Dnes již bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se při návštěvě Číny v listopadu 2019 setkal s předsedou čínské zpravodajské služby. Ta následně zvala předsedu PS Radka Vondráčka, poslance Radima Fialu a Jiřího Kobzu do Pekingu na kontroverzní konferenci Dialog politických stran, kde Čína navazuje zpravodajské vztahy. Žádný z nich se ovšem nakonec nezúčastnil. 

Detail kauzy
Účast na oslavách konce druhé světové války na ruské ambasádě

Pravidelných oslav pořádaných ruským velvyslanectví příležitosti výročí konce druhé světové války se několikrát zúčastnili poslanci SPD Tomio Okamura, Jaroslav Foldyna a Jaroslav Bašta, ale i poslanci ANO Radek Vondráček a Stanislav Berkovec. Svou návštěvou tak nejenže napomohli legitimizaci ruské agresivní politiky nejen vůči Ukrajině, ale zároveň se vystavili riziku kompromitace ruskými zpravodajskými službami, které na ruské ambasádě ve velkém působí.

Detail kauzy
Veřejná podpora Tchaj-wanu

Podpora Tchaj-wanu má v České republice dlouhou tradici a díky tomu mají obě země mezi sebou nadstandardní vztahy. Podpora má dvě dimenze – jednak tu hodnotovou, protože Tchaj-wan je fungující demokracií v porovnání s komunistickou Čínskou lidovou republikou, kde nejsou dodržována lidská práva, druhak i pragmatickou, protože tchaj-wanské investice v ČR dlouhodobě značně převyšují čínské. I díky tomu jsou hlasy vyhrazující se proti Tchaj-wanu ve prospěch Číny v rámci Poslanecké sněmovny relativně ojedinělé.

Detail kauzy
Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice

Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.

Detail kauzy
Vznik Stálé komise pro hybridní hrozby

Na návrh poslankyně Heleny Langšádlové vznikla v Poslanecké sněmovně Stálá komise k řešení hybridních hrozeb. Tomu předcházely takřka dva roky jednání a opakovaná varování o čínském a ruském vlivu v ČR ve zprávách BIS. Komise nakonec vznikla, ale kvůli neochotě poslanců vládnoucí koalice má nižší pravomoce.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
  • Hlasování
    +1
Kauzy týkající se ruského vlivu
  • Účast na oslavách konce druhé světové války na ruské ambasádě
    -15
  • Cesta předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Moskvy v říjnu 2018
    -13
  • Vznik Stálé komise pro hybridní hrozby
    -4
  • Legitimizace Parlamentních listů
    -1
  • Vrbětice
    +5
  • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
    +2
  • Veřejné postoje k protiruským sankcím
    -2
  • Problematika dezinformací a vypínání dezinformačních webů
    -2
  • Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci
    +1
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    -5
  • Otrava Skripalových a dezinformační kampaň k novičoku
    +2.5
Celkový počet bodů -30.5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Radek Vondráček
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
  • Hlasování
    +2
Kauzy týkající se čínského vlivu
  • Setkání místopředsedy Čínského lidového politického poradního shromáždění Ma Piaa s českými politiky v dubnu 2019
    -5
  • Setkání Radka Vondráčka s čínskou delegací z města Tchien-ťin v červenci 2019 v Praze
    -5
  • Vznik Stálé komise pro hybridní hrozby
    -4
  • Snahy čínských zpravodajců navázat vztahy s českými politiky
    -5
  • Radek Vondráček a jeho opakovaná setkání s čínským velvyslancem
    -15
  • Cesta Radka Vondráčka a Radima Fialy do Číny v listopadu 2019
    -8
  • Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity
    -4
  • Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan
    -4
  • Veřejná podpora Tchaj-wanu
    +1
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    -5
Celkový počet bodů -52
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Radek Vondráček
Spolustraníci