Bio

Ivo Vondrák funkci hejtmana Moravskoslezského kraje. Profesně se věnuje univerzitnímu vzdělávání, mezi lety 2010 až 2016 vedl jako rektor Vysokou školou Báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, kde předtím působil i jako děkan fakulty elektrotechniky a informatiky. Toto zaměření si s sebou vzal i do politiky, v Poslanecké sněmovně – kde působí od roku 2017 – zasedá ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Hnutí ANO si ho také vybralo za svého stínového ministra školství.

Předchozí hlasování

 • Nepřítom/na/en
 • Zdržel/a se hlasování
 • Hlasoval/a pro
 • Hlasoval/a proti
 • důležité v boji proti ruskému vlivu
 • důležité v boji proti čínskému vlivu
 • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Ivo Vondrák a jeho dlouhodobé budování čínských vazeb v Moravskoslezském kraji

Současný poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák už od roku 2014 napomáhal budování vazeb mezi Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava a čínskými univerzitami nebo firmou Huawei, později pak mezi Moravskoslezským krajem a čínskými provinciemi. Čínská lidová republika přitom meziuniverzitní spolupráci zneužívá k vědecko-technické špionáži. Uzavírání smluv s čínskými institucemi navíc napomáhá legitimizaci čínského totalitního režimu a jeho politiky, v rámci něhož dochází k hrubému porušování lidských práv.

Detail kauzy
Ivo Vondrák a jeho dlouhodobé budování ruských vazeb v Moravskoslezském kraji

Jako hejtman Moravskoslezského kraje se Ivo Vondrák opakovaně setkal s představiteli Ruské federace a to jak v ČR, kde se účastnil několika s Ruskem spojených událostí, jako 10. ročníku akce Dny Ruska v Ostravě, tak i v Rusku, kam Vondrák zavítal minimálně v lednu 2017, aby se setkal se zástupci Vologodské oblasti, s níž Moravskoslezský kraj udržuje partnerství.

Detail kauzy
Legitimizace Parlamentních listů

Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.

Detail kauzy
Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity

V rámci Poslanecké sněmovny dlouhodobě působí Meziparlamentní skupina přátel Číny, jejíž členové se dle veřejně dostupných informací na určité bázi pravidelnosti setkávajídiplomaty čínské ambasády a napomáhají tak legitimizaci čínského režimu. Skupina aktuálně sdružuje řadu poslanců z ANO, dále pak několik poslanců z SPD a dva poslance z ODS.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejná podpora Tibetu

Podpora Tibetu a hodnotové zahraniční politiky má v České republice tradici od dob prezidenta Václava Havla. Proti jakékoliv podpoře Tibetu se ovšem vymezuje Čínská lidová republika, která politikům, kteří ji projevují, vyhrožuje a naopak podplácí ty, kteří dodržují tzv. politiku jedné Číny. To často vede až k nedůstojným aktivitám na politické scéně.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +4
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Ivo Vondrák a jeho dlouhodobé budování ruských vazeb v Moravskoslezském kraji
  -25
 • Legitimizace Parlamentních listů
  -1
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +1
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  +1.5
Celkový počet bodů -19.5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Ivo Vondrák
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  +5
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity
  -4
 • Ivo Vondrák a jeho dlouhodobé budování čínských vazeb v Moravskoslezském kraji
  -18
 • Veřejná podpora Tibetu
  +2.5
Celkový počet bodů -14.5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Ivo Vondrák
Spolustraníci