Bio

Karel Rais, od roku 2013 poslanec, původně pracoval jako vysokoškolský profesor, mezi lety 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně. Na VUT dodnes přednáší. Ve Sněmovně zasedáv zahraničním výboru, je místopředsedou výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Je místopředsedou spolku Platforma pro zachování evropské kultury a jejích hodnot, figuruje i v dozorčí radě Nadačního fondu Kocoura Felixe.

Předchozí hlasování

 • Nepřítom/na/en
 • Zdržel/a se hlasování
 • Hlasoval/a pro
 • Hlasoval/a proti
 • důležité v boji proti ruskému vlivu
 • důležité v boji proti čínskému vlivu
 • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Cesta předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Moskvy v říjnu 2018

Dnes již bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček podnikl v říjnu 2018 třídenní cestu do Moskvy, kde se setkal se sankcionovanou předsedkyní ruské horní komory Valentinou Matvijenkovou a sankcionovaným předsedou Dumy Vjačeslavem Volodinem. Tématem jejich debat byla mimo jiné i možná dostavba jaderné elektrárny Dukovany ruským Rosatomem. Spolu s Vondráčkem se do Ruska vypravila i delegace poslanců z výboru pro vzdělání a výboru pro zdravotnictví. Celá delegace po svém návratu sklidila ostrou kritiku ze strany tehdejší opozice.

Detail kauzy
Cesta výboru pro vědu a vzdělání do Číny v roce 2019

Poslanci Karel Rais a Jan Richter se v roce 2019 účastnili cesty delegace Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR do Číny. Napomohli tak legitimizaci politiky čínské komunistické strany a vystavili se riziku kompromitace ze strany čínských zpravodajských služeb, před kterou veřejně varuje Bezpečnostní informační služba.

Detail kauzy
Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity

V rámci Poslanecké sněmovny dlouhodobě působí Meziparlamentní skupina přátel Číny, jejíž členové se dle veřejně dostupných informací na určité bázi pravidelnosti setkávajídiplomaty čínské ambasády a napomáhají tak legitimizaci čínského režimu. Skupina aktuálně sdružuje řadu poslanců z ANO, dále pak několik poslanců z SPD a dva poslance z ODS.

Detail kauzy
Meziparlamentní skupina přátel Ruska a její aktivity

Kvůli ruské invazi do Ukrajiny zaniklá meziparlamentní skupina ČR – Ruská federace dlouhodobě sdružovala poslance, kteří nemají problém s politikou Kremlu a často se i s jeho činovníky setkávají, čemuž napomáhala i samotná skupina. Její členové, mezi něž patřili zejména poslanci ANO a SPD, tak napomáhali k legitimizaci agresivní politiky Kremlu.  

Detail kauzy
Ruské vazby poslaneckého asistenta Karla Raise

Poslanec Karel Rais zaměstnává jako svého asistenta Jiřího Nestávala, který v minulosti opakovaně navštívil okupovaný ukrajinský poloostrov Krym i přes uvalené sankce, ale i Ruskou Federaci a má mnoho vazeb na činovníky ruského režimu. Nestával tak může posloužit ruským zpravodajským službám jako přístupová osoba k poslanci Karlu Raisovi.

Detail kauzy
Setkání poslance Karla Raise s čínským velvyslancem a jeho podpora česko-čínské univerzitní spolupráce

Poslanec Karel Rais (ANO) se na konci ledna 2022 sešel s končícím čínským velvyslancem Zhangem Jianminem, s nímž probrali podporu vzájemné česko-čínské meziuniverzitní spolupráce, v níž byl Rais historicky aktivní. Spolupráce s čínskými univerzitami, je přitom v mnoha ohledech často problematická, neboť Čína univerzitní spolupráci často zneužívá ke špionáži. Rais svým jednáním navíc napomohl legitimizaci politiky autoritářské Číny.

Detail kauzy
Veřejné postoje k protiruským sankcím

V odpovědi na dlouhotrvající agresi Ruska vůči Ukrajině přijalo mezinárodní společenství řadu sankcí namířených proti Rusku. Například Evropská unie přijala šest balíčků sankcí, zahrnujících hospodářské sankce, individuální sankce, omezení ruských médií, cestovní omezení pro občany Ruské federace a řadu diplomatických opatření. Vůči sankcím se v České republice nejvíce vymezují poslanci opoziční SPD, zatímco poslanci vládní koalice sankce podporují nejvíce.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +4
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Ruské vazby poslaneckého asistenta Karla Raise
  -4
 • Meziparlamentní skupina přátel Ruska a její aktivity
  -4
 • Cesta předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Moskvy v říjnu 2018
  -8
 • Veřejné postoje k protiruským sankcím
  +1
Celkový počet bodů -11
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Karel Rais
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  +3
Kauzy týkající se čínského vlivu
 • Setkání poslance Karla Raise s čínským velvyslancem a jeho podpora česko-čínské univerzitní spolupráce
  -11
 • Cesta výboru pro vědu a vzdělání do Číny v roce 2019
  -8
 • Meziparlamentní skupina přátel Číny a její aktivity
  -4
Celkový počet bodů -20
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Karel Rais
Spolustraníci