Volební kraj:
Královéhradecký kraj
Politická strana:
ANO 2011
Výbory:
Výbor pro bezpečnost
Výbor pro zdravotnictví
Jiří Mašek jako vystudovaný lékař zasedá již od svého zvolení do Sněmovny v roce 2017 ve výboru pro zdravotnictví. Zároveň vykonává funkci místopředsedy bezpečnostního výboru. V roce 2018 se stal i zastupitelem Hradce Králové. Před svým zvolením do Sněmovny pracoval jako ředitel krajské záchranné služby.
Premiér Petr Fiala (ODS) se ve dnech 15. a 16. března 2022 účastnil cesty do Kyjeva, na které ho doprovázely diplomatické špičky Polska a Slovinska a během které se setkal s ukrajinskými představiteli včetně prezidenta Zelenského. Delegaci podpořili zejména poslanci vládních stran, ačkoliv ji někteří považovali za riskantní. Kriticky se k cestě vyjádřili někteří poslanci SPD a ANO.
Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.
Kvůli ruské invazi do Ukrajiny zaniklá meziparlamentní skupina ČR – Ruská federace dlouhodobě sdružovala poslance, kteří nemají problém s politikou Kremlu a často se i s jeho činovníky setkávají, čemuž napomáhala i samotná skupina. Její členové, mezi něž patřili zejména poslanci ANO a SPD, tak napomáhali k legitimizaci agresivní politiky Kremlu.
Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.
Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.
V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.
Marek Novák
Jana Hanzlíková
Patrik Nacher
Karel Havlíček
Julius Špičák
Roman Kubíček
Jaroslava Pokorná Jermanová
Tomáš Kohoutek
Margita Balaštíková
Berenika Peštová
Eva Fialová
Karel Rais
Jana Pastuchová
Robert Králíček
Aleš Juchelka
Zuzana Ožanová
Ivo Vondrák
Taťána Malá
Jaroslav Faltýnek
František Petrtýl
Milan Feranec
Lenka Dražilová
Jan Kubík
Renata Oulehlová
Petr Vrána
Monika Oborná
Ivan Jáč
Richard Brabec
David Štolpa
Jana Berkovcová
Andrej Babiš
Tomáš Helebrant
Jan Volný
Stanislav Fridrich
Jiří Strýček
Karel Tureček
Drahoslav Ryba
Michal Ratiborský
Petr Sadovský
Věra Adámková
Ivana Mádlová
Jana Mračková Vildumetzová
Jaroslav Bžoch
Pavel Růžička
Andrea Babišová
Martin Kolovratník
David Kasal
Helena Válková
Kamal Farhan
Lenka Knechtová
Radek Vondráček
Miloslav Janulík
Martin Kukla
David Pražák
Alena Schillerová
Lubomír Wenzl
Milan Brázdil
Jan Richter
Lubomír Brož
Josef Bělica
Hubert Lang
Klára Dostálová
Ondřej Babka
Ladislav Okleštěk
Lubomír Metnar
Igor Hendrych
Milan Wenzl
Robert Stržínek
Josef Kott
Romana Fischerová
Stanislav Berkovec