Bio

Marek Benda se již od 90. let pohybuje ve vysoké politice, poslancem samostatné České republiky se stal poprvé v roce 1992, jímž je (až na výjimku mezi lety 2002–2004) až dodnes. Mezi lety 2007–2014 působil v Legislativní radě vlády. Spoluzakládal Křesťanské demokratické strany, následně se po sloučení stal členem ODS. V současnosti zastává pozici předsedy poslaneckého klubu ODS, místopředsedá ústavně-právnímu výboru, zároveň působí jako řadový člen v mandátovém a imunitním výboru či zahraničním výboru.

Předchozí hlasování

  • Nepřítom/na/en
  • Zdržel/a se hlasování
  • Hlasoval/a pro
  • Hlasoval/a proti
  • důležité v boji proti ruskému vlivu
  • důležité v boji proti čínskému vlivu
  • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

  • Ruský vliv
  • Čínský vliv
  • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Cesta parlamentního výboru na Tchaj-wan a její diplomatické následky

V únoru roku 2015 navštívila delegace Poslanecké sněmovny pod vedením Petra Gazdíka Tchaj-wan, kde spolu s vrcholnými politickými představiteli dojednávali užší spolupráci. Na tuto cestu si stěžovala čínská velvyslankyně v Praze a radila ministerstvu zahraničních věcí, jak si má poslance „srovnat do latě.”

Detail kauzy
Cesta poslanecké delegace na Tchaj-wan v roce 2018

Pětičlenná delegace Poslanecké sněmovny v listopadu 2018 navštívila Tchaj-wan, kde prohlubovala především politickou a hospodářskou spolupráci s tímto pro ČR strategickým partnerem.

Detail kauzy
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navštívil 29. srpna 2020 Tchaj-wan, čímž navázal na záměr svého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), který byl kvůli své plánované cestě na Tchaj-wan vystaven značnému tlaku ze strany prezidenta Miloše Zemana a čínské ambasády. Kubera obdržel prostřednictvím Pražského hradu výhružný dopis od čínské ambasády a týden na to zemřel. Vystrčila v reakci na jeho cestu na Tchaj-wan kritizovali prezident Miloš Zeman, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO 2011), bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO 2011) a někteří členové hnutí ANO 2011 a SPD včetně jejího předsedy Tomia Okamury. Vystrčila se naopak zastali poslanci z tehdejší opozice (tj. ODS, TOP 09, Piráti a STAN a KDU-ČSL).

Detail kauzy
Marek Benda a podpora Tchaj-wanského partnerství

Poslanec Marek Benda dlouhodobě podporuje Tchaj-wan a navazuje s jeho čelními představiteli ve jménu České republiky nadstandardní vztahy.

Detail kauzy
Politický boj o ředitele Bezpečnostní informační služby a její fungování

Bezpečnostní informační služba (BIS) je kontrarozvědná zpravodajská služba s působností na území České republiky (ČR). Jejím posláním je chránit občany a ČR před nejrůznějšími hrozbami od terorismu až po špionáž cizích států. Každý rok vydává veřejnou výroční zprávu o své činnosti, díky čemuž ji mohou kontrolovat i občané. Neveřejná a mnohem podrobnější zpráva je určena pouze úzkému okruhu adresátů z pater vrcholných představitelů státu. BIS a její práce je zcela zásadní pro bezpečnost České republiky a jejích občanů.

Detail kauzy
Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany

I přes varování zpravodajských služeb i hlasitý odpor tehdejší opozice se bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) snažil prosadit co nejrychlejší spuštění tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany i s účastí ruského Rosatomu. Podporu nacházel zejména u SPD a Hradu, tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) mu v celé záležitosti nechával volnou ruku až do odhalení ruské viny na výbuchu ve Vrběticích. Tehdejší opozici se poté podařilo do nízkouhlíkového zákona prosadit bezpečnostní pojistky, které mají zabránit vstupu rizikových firem do české energetiky.

Detail kauzy
Veřejná podpora Tchaj-wanu

Podpora Tchaj-wanu má v České republice dlouhou tradici a díky tomu mají obě země mezi sebou nadstandardní vztahy. Podpora má dvě dimenze – jednak tu hodnotovou, protože Tchaj-wan je fungující demokracií v porovnání s komunistickou Čínskou lidovou republikou, kde nejsou dodržována lidská práva, druhak i pragmatickou, protože tchaj-wanské investice v ČR dlouhodobě značně převyšují čínské. I díky tomu jsou hlasy vyhrazující se proti Tchaj-wanu ve prospěch Číny v rámci Poslanecké sněmovny relativně ojedinělé.

Detail kauzy
Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice

Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
  • Hlasování
    +7
Kauzy týkající se ruského vlivu
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +2.5
  • Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany
    +1
  • Politický boj o ředitele Bezpečnostní informační služby a její fungování
    -1
Celkový počet bodů +9.5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Marek Benda
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
  • Hlasování
    +5
Kauzy týkající se čínského vlivu
  • Cesta parlamentního výboru na Tchaj-wan a její diplomatické následky
    +8
  • Cesta poslanecké delegace na Tchaj-wan v roce 2018
    +8
  • Marek Benda a podpora Tchaj-wanského partnerství
    +8
  • Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan
    +4
  • Veřejná podpora Tchaj-wanu
    +5
  • Politický boj o ředitele Bezpečnostní informační služby a její fungování
    +1
  • Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany
    +1
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +2.5
Celkový počet bodů +42.5
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Marek Benda
Spolustraníci