Bio

Eva Decroix pracuje jako advokátka a zapsaná mediátorka. Od roku 2020 je zastupitelkou Kraje Vysočina a města Jihlavy. V roce 2021 byla zvolená do Poslanecké sněmovny a v současnosti zasedá v ústavně-právním výboru a v zahraničním výboru. Zastává funkci první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS.

Kauzy

  • Ruský vliv
  • Čínský vliv
  • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Cesta Evy Decroix na Tchaj-wan v listopadu 2022

Na Tchaj-wan se poslankyně Eva Decroix (ODS) vydala jako součást delegace Meziparlamentní aliance k Číně. Během několikadenní cesty se setkala s tchajwanskou prezidentkou, premiérem a řadou tchajwanských zákonodárců s cílem rozvíjet obchodní a investiční vztahy s Tchaj-pejí. V delegaci s ní byli i dva evropští politici, které Čína loni v březnu zařadila na svůj sankční seznam.

Detail kauzy
Cesta premiéra Petra Fialy do Kyjeva v březnu 2022

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve dnech 15. a 16. března 2022 účastnil cesty do Kyjeva, na které ho doprovázely diplomatické špičky Polska a Slovinska a během které se setkal s ukrajinskými představiteli včetně prezidenta Zelenského. Delegaci podpořili zejména poslanci vládních stran, ačkoliv ji někteří považovali za riskantní. Kriticky se k cestě vyjádřili někteří poslanci SPD a ANO.

Detail kauzy
Problematika dezinformací a vypínání dezinformačních webů

Česká republika čelí od roku 2014 dlouhodobé dezinformační kampani ze strany Ruské federace, která tyto dezinformaci šíří zejména díky řadě prokremelských webů. S ruskou invazí do Ukrajiny nicméně přišel v této oblasti podstatný zlom, neboť došlo k první blokaci těchto webů. Krok vyvolal politickou diskuzi nad oprávněností takového kroku, přičemž pro se vyslovovali poslanci vládní koalice, zatímco opoziční poslanci, především z řad SPD se vyjadřovali proti.

Detail kauzy
Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze

Vnitropolitické dění i vnější expanzivní politika Ruské federace, z níž byla do začátku invaze na Ukrajinu nejviditelnější anexe Krymu, budí již mnoho let pozornost celého světa. Napříč většinou politických stran panuje shoda v odsuzujícím přístupu k ruské agresi a nedodržování lidských práv a svobod uvnitř státu, ale najde se i malá skupina poslanců, kteří politiku Kremlu a prezidenta Vladimíra Putina obdivují a hájí.

Detail kauzy
Veřejná kritika nebo podpora politiky Pekingu

Čína dlouhodobě porušuje lidská práva svých obyvatel, včetně zavádění cenzury, pronásledování disentu, potlačování občanské společnosti a kontroly obyvatelstva pomocí umělé inteligence. Čína páchá genocidu na Ujgurech v provincii Sin-ťiang, násilně potlačila protesty v Hongkongu nebo – kromě jiného – omezuje svobody vyznání, projevu či pohybu v Tibetu. Z těchto a jiných důvodů se stala Čína terčem kritiky části české politické scény, převážně z řad poslanců ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů. Čínu naopak nejčastěji hájí poslanci SPD.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejná podpora Tchaj-wanu

Podpora Tchaj-wanu má v České republice dlouhou tradici a díky tomu mají obě země mezi sebou nadstandardní vztahy. Podpora má dvě dimenze – jednak tu hodnotovou, protože Tchaj-wan je fungující demokracií v porovnání s komunistickou Čínskou lidovou republikou, kde nejsou dodržována lidská práva, druhak i pragmatickou, protože tchaj-wanské investice v ČR dlouhodobě značně převyšují čínské. I díky tomu jsou hlasy vyhrazující se proti Tchaj-wanu ve prospěch Číny v rámci Poslanecké sněmovny relativně ojedinělé.

Detail kauzy
Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje k protiruským sankcím

V odpovědi na dlouhotrvající agresi Ruska vůči Ukrajině přijalo mezinárodní společenství řadu sankcí namířených proti Rusku. Například Evropská unie přijala šest balíčků sankcí, zahrnujících hospodářské sankce, individuální sankce, omezení ruských médií, cestovní omezení pro občany Ruské federace a řadu diplomatických opatření. Vůči sankcím se v České republice nejvíce vymezují poslanci opoziční SPD, zatímco poslanci vládní koalice sankce podporují nejvíce.

Detail kauzy
Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice

Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.

Detail kauzy
Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci

V kontextu ruské invaze do Ukrajiny je více než dříve zřetelné, že členství České republiky v NATO garantuje naši bezpečnost a chrání nás před ruskou agresí. Většina současné Poslanecké sněmovny tento fakt vnímá a oceňuje, a kromě ruské propagandy u nás podkopává postavení Severoatlantické aliance jen poslanecký klub SPD.

Detail kauzy
Vznik Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí

Na konci listopadu 2022 schválil zahraniční výbor vznik Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí iniciovaný poslankyní Evou Decroix (ODS), která se později stala i jeho předsedkyní. Vznik podvýboru odpovídá závazkům v programovém prohlášení vlády Petra Fialy, která se chce vrátit k polistopadové tradici zahraniční politiky ČR se silným důrazem na lidská práva. Podvýbor svou činností poskytne Poslanecké sněmovně nové možnosti, jak např. adresovat úpadek demokracie a lidských práv v zahraničí v autoritářských zemích, jako je Rusko nebo Čína.

Detail kauzy
Zimní olympijské hry v Číně v roce 2022

Zimní olympijské hry konané v únoru 2022 v Číně se staly kvůli masivnímu čínskému porušování lidských práv terčem diplomatického bojkotu ze strany řady zejména západních států, k nimž se přidala i vláda Petra Fialy. Bojkot podpořili zejména poslanci stran vládní koalice, proti tomuto kroku se pak ozývaly hlasy zejména z SPD, ale i ANO.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
  • Hlasování
    +10
Kauzy týkající se ruského vlivu
  • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
    +4
  • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
    +3
  • Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině
    +1
  • Veřejné postoje k protiruským sankcím
    +2
  • Problematika dezinformací a vypínání dezinformačních webů
    +1
  • Veřejné postoje poslanců k českému členství v Severoatlantické alianci
    +2
  • Cesta premiéra Petra Fialy do Kyjeva v březnu 2022
    +1
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +1
  • Veřejná kritika a obdiv k politice Kremlu do únorové invaze
    +4
  • Vznik Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí
    +4
Celkový počet bodů +33
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Eva Decroix
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
  • Hlasování
    0
Kauzy týkající se čínského vlivu
  • Veřejná kritika nebo podpora politiky Pekingu
    +4
  • Zimní olympijské hry v Číně v roce 2022
    +2.5
  • Veřejná podpora Tchaj-wanu
    +2.5
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +1
  • Cesta Evy Decroix na Tchaj-wan v listopadu 2022
    +8
  • Vznik Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí
    +4
Celkový počet bodů +22
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Eva Decroix
Spolustraníci