Cesta premiéra Petra Fialy do Kyjeva v březnu 2022

Na podporu napadeného státu se předseda vlády Petr Fiala (ODS) vydal do Kyjeva ve dnech 15. a 16. března 2022, tedy tři týdny po začátku invaze, kdy stále probíhala bitva o Kyjev. Spolu s ním cestovali i polský premiér Mateusz Morawiecki, tehdejší místopředseda vlády a zároveň předseda polské parlamentní strany PiS Jaroslaw Kaczyński a tehdejší slovinský premiér Janez Janša.

V Kyjevě se osobně setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou ukrajinské vlády Denysem Šmyhalem, se kterými jednali o dalších možnostech pomoci. Na stole byla účinnost sankcí a možnost zavedení dalších, humanitární a vojenská pomoc a potenciál diplomatického řešení. Jednali také například o možnosti nabídnout ruským dezertérům azyl v zemích NATO nebo EU nebo otázce posílení zastoupení evropské diplomacie na území Ukrajiny. Petr Fiala tehdy prohlásil, že Ukrajina nutně potřebuje zejména dodávky dalších zbraní a vojenské techniky.

Po začátku invaze do Ukrajiny vycestovali na její podporu i další čeští významní představitelé. V dubnu se senátní delegací vycestoval předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS), v květnu ho následoval poslanec a předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP09). Ve stejné době vyjel předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) do Lvova, stejně jako ministr kultury Martin Baxa (ODS). V červenci vyjel do Ukrajiny letos podruhé ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a také ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Předsedu vlády veřejně podpořili ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN), podobně jako předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09) nebo vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

K této kauze se dále vyjádřili:

Cestu premiéra veřejně podpořili další poslanci ODS: Martin Kupka, Jiří Havránek, Libor Turek, Pavel Žáček, Eva Decroix, Pavel Kašník a Martin Major. Opoziční poslanec Jaroslav Bžoch (ANO) s ní také souhlasí, ačkoliv byla podle něj riskantní.

Z poslanců vládní KDU-ČSL ho veřejně podpořili: Marek Výborný, Jan Bartošek, Romana Bělohlávková a Karel Smetana.

Za TOP09 to byli pak: Ondřej Kolář, Michal Kučera a Vlastimil Válek. Podporu našel i u poslanců STAN Jana Laciny a Ondřeje Lochmana.

Cestu Petra Fialy do Kyjeva naopak veřejně odsoudili poslanci SPD: Jaroslav Foldyna, Jaroslav Bašta a Radek Koten, nebo také poslanci ANO Hubert Lang a Jiří Mašek.