Cesty Jana Lipavského do Ukrajiny v roce 2022

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil v roce 2022 Ukrajinu dvakrát. Poprvé se do Ukrajiny vydal 7. února v kontextu ruského hromadění vojenských sil na společných hranicích, a to spolu se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska Ivanem Korčokem a Alexanderem Schallenbergerem. Navštívil linii dotyku v Luhanské oblasti, která oddělovala ukrajinské vojáky a Ruskem řízené separatisty na východě Ukrajiny.

Následující den se delegace přesunula do Kyjeva, kde se setkala s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrym Kulebou i prezidentem Volodymyrem Zelenským. Lipavský řekl, že návštěva je symbolickým vyjádřením české podpory Ukrajiny – česká vláda již tehdy Ukrajině přislíbila dodávku dělostřelecké munice a Lipavský během návštěvy pak předal několik set balíčků první pomoci.

Druhou cestu na Ukrajinu podnikl Lipavský 20. července, opět spolu s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem. Nejprve znovu navštívili Kyjev, kde se Lipavský účastnil jednání s vrcholnými ukrajinskými představiteli, prezidentem Volodymyrem Zelenským, předsedou vlády Denysem Šmyhalem a ministrem zahraničí Kulebou. Ukrajincům nabídl pomoc s integračním procesem z české pozice státu předsedajícího Radě EU, odmítl politiku usmiřování a ukrajinského prezidenta ujistil, že ČR podpoří jedině ukrajinské podmínky pro ukončení války.

Následně zamířil Lipavský do města Irpiň, kde ruský ústup odhalil vojenské zločiny, kterých se tu Rusové dopouštěli. V jejich stopách zůstali mrtví civilisté a bezpočet zničených civilních objektů. Delegace zamířila také na zničené letiště Hostomel, o které ruské a ukrajinské jednotky sváděly těžké boje už na začátku invaze.

Po začátku invaze do Ukrajiny vycestovali na její podporu i další významní představitelé státu. V polovině března to byl premiér Petr Fiala, v polovině dubna pak senátní delegace jeho předsedy Miloše Vystrčila, místopředsedy Jiřího Růžičky a předsedy senátního výboru pro bezpečnost Pavla Fischera. V květnu je následoval poslanec a předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek. Ve stejné době vyjel předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček do Lvova, stejně jako ministr kultury Martin Baxa.