Bio

David Šimek, starosta a místopředseda hnutí Nestraníci, vystudoval středoškolské učitelství, působil jako učitel i ředitel základní školy ve Svitavách. Školství se věnuje i ve Svazu měst a obcí ČR, kde předsedá školské komisi. Do Poslanecké sněmovny byl zvolen na kandidátce SPOLU jako nestraník, zasedá ve Výboru pro životní prostředí a ve Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Do komunální politiky se dostal v roce 2006, když se stal členem zastupitelstva Svitav. Od roku 2010 působí jako starosta tamtéž. Od roku 2012 zastává funkci zastupitele Pardubického kraje.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +9
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +2
 • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
  +3
Celkový počet bodů +14
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
David Šimek
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Celkový počet bodů 0
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
David Šimek
Spolustraníci