Bio

Aleš Dufek pracoval jako náměstek primátora města Zlín, kde je nadále zastupitelem. Má zkušenosti i ze Zastupitelstva Zlínského kraje. Původním povoláním je advokát. Do Poslanecké sněmovny byl zvolen v roce 2021, místopředsedá Ústavně-právnímu výboru a jako řadový člen zasedá v Mandátovém a imunitním výboru. Jako zastupitel Zlínského kraje působil mezi lety 20162020. V Zastupitelstvu města Zlín zasedá od roku 2010, poprvé byl zvolen jako nestraník na kandidátní listině TOP09 a STAN. Působil také v hnutí Zlín 21, než v roce 2017 vstoupil do KDU-ČSL. Je jednatelem Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  +7
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +1
 • Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině
  +1
Celkový počet bodů +9
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Aleš Dufek
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Celkový počet bodů 0
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Aleš Dufek
Spolustraníci