Poslanec Petr Beitl a jeho vazby na Čínu

V kontextu začínající pandemie koronaviru nakoupil Poslanec Petr Beitl (ODS) v Číně v půlce března čtyři tisíce respirátorů typu FPP2 za 400 tisíc korun. Respirátory, které byly do Česka dovezeny 25. března – týden po objednání – poté Beitl daroval zdravotníkům, školám a školkám v Libereckém kraji.

Objednávku Beitl zařídil přes svého syna, který dle Beitlových slov pro server Forum24 dlouhodobě obchoduje s Čínou a má na místě vybudované kontakty. Dle serveru E15 byl navíc Beitlův syn Marek členem dozorčí rady mediální společnosti Médea v době, kdy její majoritní podíl vlastnil čínský státní konglomerát CITIC.

Samotný Petr Beitl se mezi lety 2016-2018 jako primátor Jablonce nad Nisou zasadil o pozastavení účasti města na mezinárodní akci Vlajka pro Tibet, která upozorňuje na porušování lidských práv v Číně. Své rozhodnutí odůvodnil větou, že „Evropa si to má nejdřív srovnat tady, pak můžeme radit v zahraničí za mořem jiným kulturám.“

Jakkoliv bylo rychlé nakoupení respirátorů přínosné, vazby na Čínskou lidovou republiku jsou problematické a to i vzhledem k faktu, že kterýkoli čínský občan může být donucen spolupracovat s čínskými zpravodajskými službami, pokud je o to požádán. Čína navíc může využít byznys Beitlova syna v Číně jako páku na samotného poslance, což se mohlo projevit právě v letech 2016-2018, kdy Beitl odmítl vyvěšování tibetské vlajky.