Říjnová cesta vlády do Kyjeva

Vládní představitelé pod vedení premiéra Petra Fialy navštívili 31.10. 2022 Kyjev, kde se setkali s ukrajinským prezidentem Zelenským, premiérem Šmyhalem a dalšími ministry jeho vlády. Cílem jejich cesty bylo podpořit Ukrajinu v jejím boji o zachování vlastní svobody a teritoriální integrity, které musí hájit proti agresivní invazi Ruské federace z 24. února tohoto roku. Zároveň Ukrajině z pozice předsedajícího státu přislíbili evropskou perspektivu a podepsal smlouvy týkající se další spolupráci v oblasti průmyslu.

Cesty se účastnili premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ministr vnitra Vít Rakušan, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr dopravy Martin Kupka.  

Pro premiéra Petra Fialu se jednalo o již druhou cestu do ostřelovaného Kyjeva, po jeho březnové cestě s představiteli dalších států, zatímco ministr Lipavský navštívil Kyjev již při dvou předchozích příležitostech. 

Vládní cesta byla plánována od začátku října a předcházely jí důkladné bezpečnostní přípravy. Vládní představitelé ji podnikli i přes zhoršení bezpečnostní situace, která byla natolik kritická, že i během jejich návštěvy docházelo k bombardování města. Přesto bylo důležité ji podniknout, vedla k vyslání důležitého signálu, že Česká republika stojí na straně svobodného a demokratického světa.

Ukrajina a prezident Zelenský si závazku České republiky cení. Jde o dlouhodobou mezinárodní, humanitární a vojenskou podporu, která v souhrnu, materiálně i finančně, přesáhla 100 miliard korun, podporu v oblasti sankcí a přijetí více než 400 tisíc uprchlíků. Zároveň má skrze vojenské kontrakty Ukrajina objednány v ČR zakázky za více než 47 miliard korun. I proto Ukrajinci  vyznamenali premiéra Petra Fialu Řádem Jaroslava Moudrého, zatímco ministryně obrany Jana Černochová a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský obdrželi Řád za zásluhy III. stupně z rukou prezidenta Zelenského.

Cesta byla přínosná pro Českou republiku i z ekonomického hlediska, neboť se jednalo o poválečné obnově Ukrajiny, což bude veliká příležitost pro české firmy, které se do ní rozhodnou zapojit.