Cesta Richarda Brabce do Číny v roce 2019

Bývalý vicepremiér a ministr životního prostředí za hnutí ANO a současný poslanec Richard Brabec se v roce 2019 zúčastnil cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Návštěva, která se konala mezi 25. až 28. dubnem, byla zorganizovaná kvůli jednání českého prezidenta s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem a přítomnosti Miloše Zemana na fóru Belt and Road (Nová hedvábná stezka) v Pekingu. Součástí české delegace byli další čtyři ministři (Miroslav Toman za ministerstvo zemědělství, Dan Ťok jako ministr dopravy a ministr kultury Antonín Staněk) a ministryně (ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková) a podnikatelé.

Ministr životního prostředí se během cesty bilaterálně setkal se svým čínským protějškem, ale také spolu s ostatními recepce s čínskou vicepremiérkou Sun Chunlan. Další jeho aktivity v zemi bohužel nejsou veřejně dohledatelné.

Problematičnost jejich jednání spočívá podobně jako u jiných podobných výjezdů v tom, že se dobrovolně vystavili bezpečnostnímu riziku možného kontaktu s tamními zpravodajskými službami, které na zahraniční (a ještě takto vysoce postavené) politiky často cílí. Zúčastnění ministři se navíc ani neohradili vůči čínskému totalitnímu režimu a jeho porušování lidských práv a svou cestou tak napomohli jeho legitimizaci.