Cesta předsedy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marka Ženíška do Ukrajiny v květnu 2022

Poslanec a předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) navštívil 5. a 6. května 2022, coby člen mezinárodní delegace, Kyjev. Návštěva se uskutečnila na pozadí ruské invaze, Ukrajinu kromě Ženíška přijela podpořit již řada tuzemských politiků jako jsou například předseda vlády Petr Fiala (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministr kultury Martin Baxa (ODS) nebo předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček.

V Kyjevě se také setkal s řadou vysokých ukrajinských představitelů, včetně předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka, již zmíněného předsedy zahraničního výboru Oleksandra Merezka, předsedkyně evropského výboru Ivany Klimpush-Tsyntsadze, vicepremiérky pro evropské záležitosti Olgy Stefanišinové, ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby nebo starosty Kyjeva Vitalije Klička.

Delegace vybraných členů parlamentů Polska, ČR, Dánska, Belgie, Lucemburka a Ukrajiny zde na závěr podepsala prohlášení vyzývající členské země EU k vojenské podpoře Ukrajiny a k jejímu co nejrychlejšímu přijetí do struktur Evropské unie.