Vítání letadel se zdravotnickým materiálem po boku čínského velvyslance

V souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 pověřila vláda v březnu 2020 ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra přímým nákupem ochranných osobních prostředků a zdravotnického materiálu s využitím zákonné výjimky.

Když 20. března dorazilo na Letiště Václava Havla 1,1 milionu čínských respirátorů, přivítali je tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodávku pro českou vládu pomohl obstarat pročínský lobbista a předseda česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík, který má vazby na prezidenta Zemana.

Přítomen byl i čínský velvyslanec Čang Ťien-min, kterému všichni čeští politici přehnaně děkovali. Sinolog Martin Hála v této souvislosti uvádí, že jako problematická se mu jeví propagandistická kampaň která pomoc doprovázela. Nejednalo se navíc o dar, ale o koupi.

Čína během pandemie využívala dodávky vakcín nebo zdravotního materiálu jako nástroj posílení vlastního vlivu v Evropě a ve světě. Babiš, Schillerová a Hamáček tak vítáním letadel s respirátory po boku čínského velvyslance posloužily záměrům Číny získat si v Česku skrze dodávky zdravotnického materiálu vliv.

Česká vláda dohodla dodávky z Číny na dlouho dopředu, přitom nabídky od českých firem schopných alespoň částečně zajistit materiál vesměs ignorovala. Výjimku tvořily firmy holdingu Agrofert nebo sponzora ANO.

V následujících dnech přišla česká média se zprávou, že Bezpečnostní informační služba (BIS) již počátkem března (tedy před prvními nákupy z Číny) varovala premiéra Babiše (ANO), ministra Vojtěcha (ANO) a ministra Petříčka (ČSSD), že čínská ambasáda začala přes své krajany v Česku skupovat zdravotnické potřeby již během ledna a února a vyváží je do Číny.

Zástupci čínské komunity v zahraničí zdravotnické ochranné pomůcky na začátku pandemie hojně vykupovali i v zahraničí. V Česku to byl například Čou Ling-ťien, který je přímo napojen na komunistickou vládu. Čína takto z ČR získala 780 000 lékařských roušek a přes třicet tisíc jednorázových chirurgických plášťů a respirátorů N95.

Nákupy po roce vyhodnotil Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě, v níž konstatoval selhání státu na všech úrovních. Podle NKÚ ministerstvo vnitra mimo jiné: „nedodrželo u zahraničních dodavatelů standardní nákupní postupy a ani neověřovalo dodavatele z běžně dostupných registrů.” NKÚ také kritizoval, že většina dodavatelů byla doporučena Česko čínskou komorou vzájemné spolupráce.