Vítání čínských zdravotnických pomůcek na letišti Václava Havla

V souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 pověřila vláda v březnu 2020 ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra přímým nákupem ochranných osobních prostředků a zdravotnického materiálu s využitím zákonné výjimky. Obě ministerstva proto zejména za pomoci tehdejšího ministra vnitra Jana Hamáčka a pročínského lobbisty Jaroslava Tvrdíka zajistily dodávky zdravotnického materiálu z Číny.

Když následně 20. března přiletělo na Letiště Václava Havla letadlo s 1,1 milionu čínských respirátorů, dorazil na letiště i tehdejší členové vlády Andrej Babiš (ANO), Alena Schillerová (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), kde se setkali s čínským velvyslancem Čang Ťien-min, kterému na místě přítomní politici poděkovali.

Celou dodávku zboží z Číny pak provázela obrovská propagandistická kampaň ve prospěch Číny. Narozdíl od řady západních zemí, které pomoc od Číny obdržely zdarma, musela česká vláda za nákup zdravotnických dodávek zaplatit. Vláda navíc dohodla dodávky z Číny na dlouho dopředu, přitom nabídky od českých firem schopných alespoň částečně zajistit materiál vesměs ignorovala. Výjimku tvořily firmy holdingu Agrofert nebo sponzora ANO.

V následujících dnech po příletu letadla navíc vyšlo najevo, že Bezpečnostní informační služba (BIS) již počátkem března (tedy před prvními nákupy z Číny) varovala tehdejšího premiéra Babiše (ANO), ministra Vojtěcha (za ANO) a ministra Petříčka (ČSSD), že čínská ambasáda začala přes své krajany v Česku skupovat zdravotnické potřeby již během ledna a února a vyváží je do Číny.

Na akci se měl podílet i Čou Ling-ťien, vlivný muž čínské komunity v Česku, který je přímo napojen na komunistickou vládu. Jak uvedl web Čínského lidového politického poradního shromáždění, Čou-Ling-ťien nasbíral přes 780 000 lékařských roušek.

Nákupy po roce vyhodnotil Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě, v níž konstatoval selhání státu na všech úrovních. Podle NKÚ ministerstvo vnitra mimo jiné: „nedodrželo u zahraničních dodavatelů standardní nákupní postupy a ani neověřovalo dodavatele z běžně dostupných registrů.” Většina dodavatelů byla navíc dle NKÚ doporučena Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, která od roku 2014 sloužila jako jeden z hlavních nástrojů pro prosazování čínského vlivu v ČR.