Vazby SPD na proruské paramilitární organizace

Předseda SPD Tomio Okamura spolu s poslancem SPD Jaroslavem Foldynou dle publikovaných fotografií a vyjádření podporují proruské paramilitární skupiny v České republice. Jedná se o Československé vojáky v záloze a Národní domobranu. V případě obou poslanců se jedná o konzistentní proruský postoj, zatímco Tomio Okamura šíří proruské dezinformace, Jaroslav Foldyna má dohledatelné proruské vazby dokonce skrze rytířský řád.

Před proruskými paramilitárními skupinami jako hrozbou státu varuje opakovaně ve svých veřejných zprávách Bezpečnostní informační služba, která Československé vojáky v záloze za mír a Národní domobranu explicitně zmiňuje ve svých výročních zprávách o extremismu. Skupiny podporuje i europoslanec a kandidát na prezidenta za SPD Hynek Blaško, který byl na jejich akci vyfocen.

Tyto skupiny se nejen vyjadřují agresivně protizápadně a šíří proruskou propagandu, navíc podporují neuznané a Ruskem řízené separatistické republiky na Donbasu. Skupina Českoslovenští vojáci v záloze za mír v minulosti vyslala české občany za tyto teroristické organizace bojovat.  Je třeba zmínit především Miloše Ouřeckého, který na Donbasu kvůli skupině proti ukrajinským silám bojoval a později se vrátil zpět do ČR, kde s poslancem Jaroslavem Foldynou vítal příjezd Nočních vlků.

V dubnu 2021 představitele Československých vojáků v záloze - Ivana Kratochvíla, Andreu Krulišovou, Přemysla Ivana Hadravu, Miloše Ouřeckého a Vladimíra Štádlera - dokonce za podporu extremismu zatkla Národní centrála proti organizovanému zločinu. Jednalo se o lidi, kteří přímo podporovali separatistické republiky, někteří z nich je přímo navštívili a přišli do styku se zpravodajci z ruských zpravodajských služeb. Nutno dodat, že o rok později, v dubnu 2022 byl jeden z vrcholných představitelů této organizace obviněn z držení dětské pornografie.

Tomio Okamura přesto činnost těchto hnutí podporuje nejen v jejich lobbystických snahách, ale společně s Jaroslavem Foldynou a Hynkem Blaškem se s nimi setkává a poskytuje jim politickou záštitu i na společných akcích, čímž podporuje ruské zájmy na území České republiky.