Setkání čtyřčlenné delegace Hospodářského výboru s manažery Rosatomu v Rusku

V říjnu 2019, necelý rok před projednáváním nízkouhlíkového zákona, známého jako lex Dukovany, vyrazila čtveřice poslanců Hospodářského výboru na čtyřdenní cestu do Ruska, kde měla naplánované dvě akce spojené s propagací ruského jaderného programu. Konkrétně se cesty zúčastnil tehdejší předseda hospodářského výboru SPD Radim Fiala, poslanec Jan Bauer (ODS), poslankyně Monika Oborná (ANO) a dnes již bývalá poslankyně Květa Matušovská (KSČM).

Nejprve se měla čtveřice sejít v Moskvě s manažery Rosatomu a následně absolvovat exkurzi v jaderné elektrárně u Petrohradu. Na programu čtveřice zákonodárců pak byla i návštěva továrny Škoda Auto nebo schůzka s českými podnikateli v Rusku. Zda k setkání a návštěvě skutečně došlo, však poslanci nepotvrdili. Stejně tak ani před cestou nebyl zveřejněn její celý program, neboť předseda výboru Radim Fiala, který měl jako jediný mandát tak učinit, výzvu médií k odhalení programu ignoroval.

Podle ruských zdrojů se však delegace minimálně sešla s Alexejem Makarovem, předsedou Výboru pro průmysl, hospodářství a podnikání petrohradského legislativního shromáždění.

Je otázkou, k čemu přesně měla cesta hospodářskému výboru ve výsledku sloužit, dá se nicméně očekávat, že ji využila ruská strana, která měla o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany dlouhodobý zájem. Napomoct jí mohl i fakt, že se cesty zúčastnil místopředseda Radim Fiala, který má k Rusku dlouhodobě blízko, stejně jako tehdejší poslankyně za komunistickou stranu Květa Matušovská.

Jak uvádí ve svém článku o celé cestě Respekt: „podle lidí obeznámených s průběhem podobných cest může stát, že hostitelé usilující o přízeň návštěvníků mají připraveny doprovodné akce mimo oficiální protokol." Takovýchto akcí se pak v skrytu mohou účastnit i důstojníci ruských zpravodajských služeb a získat poslance dobrovolně či nedobrovolně ke spolupráci. Jak SPD, tak KSČM a ANO rukou tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka pak o rok později prosazovali ponechání Rosatomu v tendru na Dukovany. Poslanci svou cestou do Ruska navíc pomohli legitimizovat kroky ruské agresivní politiky, jako např. ilegální anexi Krymu.