Radek Rozvoral a jeho systematické šíření dezinformací

Podle závěrů naší analýzy Radek Rozvoral systematicky šíří prokremelské dezinformační narativy. Rozvoral se při šíření dezinformací dotýká především témat souvisejících s Ruskem. Kromě šíření dezinformací prostřednictvím sociálních sítí přispívá články a komentáři na různé dezinformační weby, jako jsou Vlastenecké noviny, Nová republika, Rukojmí nebo Parlamentní listy, kterým poskytuje rozhovory. V letech 2019 a 2020 rovněž patřil mezi nejaktivnější politiků na dezinformační scéně dle množství publikovaných článků.

Na svém facebookovém profilu sdílí často dezinformační „politická usnesení předsednictva“ SPD, třeba o Ukrajině, což má údajně být „rozkradená země zmítaná občanskou válkou. Politiku země ovládají fakticky USA a klany oligarchů za podpory EU.” Jedná se o nepravdivé tvrzení, podle kterého má být Ukrajina  tzv. „Zhroucený stát.”

V jiném příspěvku se ztotožňuje s naprosto lživým tvrzením, že se „Ukrajina hlásí k nacismu.” O zapojení důstojníků GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích pak zase opakovaně tvrdí, že „nebyly předloženy přímé důkazy,” ačkoliv důkazy  o vině Ruska vypovídaly jasně.