Radek Koten a jeho systematické šíření dezinformací

Podle naší analýzy, se poslanec a bývalý předseda bezpečnostního výboru Radek Koten vyznačuje silně proruskými výroky a postoji. Například v kauze Vrbětice se vymezuje proti oficiální pozici české zahraniční politiky a závěrům tajných služeb, přičemž tvrdí, že pro zapojení Ruské federace do explozí „není dostatek jednoznačných důkazů.” Krátce před ruskou invazí Ukrajiny zase šířil na sociálních sítích dezinformaci, že se NATO a EU údajně chystají rozpoutat proti Rusku válku: „Nechceme válku USA, NATO a Ukrajiny proti Rusku!”

Šíření dezinformací a konspiračních teorií je dalším velkým otazníkem v jeho důvěryhodnosti. Příkladem lze uvést sdílení článků z dezinformačních webů jako jsou hlavnespravy.sk, kde označuje Německo jakožto „chamraď fašistickou“, server lajkit.cz s komentářem „největší podvod 9.11“ nebo odkaz na článek o mikrovlnných troubách, ke kterému uvádí: „Stroj, který nás pomalu zabíjí, hlavně nenápadně…“. Koten dále sdílel různé konspirační teorie jako je údajný německý plán invaze do Ruska nebo údajný americký plán na likvidaci slovanské rasy.

Koten také poskytoval rozhovory a sdílel články z dezinformačních webů, jako jsou Parlamentní listy nebo Sputnik. Na sociálních sítích rovněž sdílel články z Prvních zpráv a Protiproudu. Koten byl členem řady facebookových skupin, které obhajovaly proruské postoje nebo se na nich šířily dezinformace: „Za záchranu světa před Němci ilumináty a USA,“ „Chceme pryč z NATO a EU–Rusko je náš opravdový přítel,“ „Stop Američanům, stop americkým kolonám a stop americké provokaci Ruska.“ Své členství ve skupinách mimo jiné obhajoval tím, že ho zajímají názory obyvatel.