Otázka vydání ruského hackera Nikulina

Kauzu o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, která nakonec vedla ke střetu prezidenta Miloše Zemana s Babišovou vládou, respektive jejím ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a vyvolala reakce i v Poslanecké sněmovně, odstartovalo jeho zatčení v Praze v říjnu 2016. To bylo provedeno na žádost Spojených států, kde byl Nikulin za stíhán za svůj hackerský útok na společnosti Dropbox a Formspring nebo na sociální síť LinkedIn v roce 2012, během něhož ukradl data až z více než 167 milionů účtů.

O jeho vydání nicméně kromě Spojených států zažádalo i Rusko a městský soud v Praze v květnu 2017 potvrdil přípustnost jeho vydání do obou zemí. Proti přípustnosti vydání do USA však Nikulin vydal stížnost, která putovala k pražskému vrchnímu soudu, jenž nicméně potvrdil rozhodnutí městského soudu v Praze, že vydání Nikulina do Spojených států je možné.

Ve snaze zajistit Nikulinovo vydání do Ruska začal Kreml tlačit na prezidenta Miloše Zemana. Nejprve se Zemanem o vydání jednal ministr zahraničí Lavrov, který měl Zemanovi dle zjištění týdeníku Respekt oznámit, že Rusko Nikulina smění za dva Čechy, kteří jsou aktuálně vězněni na Krymu. Podruhé pak Zeman řešil Nikulinovo vydání přímo s Vladimírem Putinem, a to během své návštěvy Ruska v listopadu 2017. V obou případech se pak Zeman údajně odvolal na to, že věc je v rukou české justice.

V lednu 2018 se Zeman nicméně hned dvakrát sešel s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, který měl rozhodnout o Nikulinově vydání do jedné nebo druhé země a žádal ho, aby Nikulina vydal do Ruska, a nikoliv do USA. Do toho pak ruský list Izvestija v lednu napsal, že u Nikulina údajně došlo k vážnému zhoršení zdravotního stavu, což však vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti zprávu z ruského tisku popřely.

Tlak na ministra spravedlnosti Pelikána pak Zeman vyvinul znovu v únoru, když za ním poslal hradního kancléře Vratislava Mynáře, aby s ním celou věc projednal. Ani to však Zemanovi nepomohlo. Podporu pro vydání Nikulina do USA navíc veřejně vyjádřil i premiér Andrej Babiš. Zemanův postoj zase kritizoval Marek Výborný, Jana Černochová nebo Marek Ženíšek.

Nikulin byl nakonec po rozhodnutí ministra Pelikána 30. března 2018 vydán do USA, což mluvčí ruské ambasády v Praze následně označil za hluboké zklamání.