Kauza ricin

Na jaře 2020 se trojice českých politiků – starosta Prahy 6 a současný poslanec Ondřej Kolář, primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný – ocitli v potenciálním nebezpečí, které si vyžádalo několikatýdenní policejní ochranu. Zdroj nebezpečí měl představovat důstojník ruské kontrarozvědky FSB s diplomatickým krytím Andrej Končakov, který měl být pověřen otrávením těchto tří politiků jedem ricin, který měl čerstvě přivézt během své cesty z Ruska do Prahy.

Jednalo se však o lživou informaci, kterou jako anonym rozšířil Končakovův kolega z ambasády i z FSB Igor Rybakov. Důvodem otravy pak mělo být odstranění sochy maršála Koněva Ondřejem Kolářem, přejmenování náměstí před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova – Ruskem zavražděného disidenta –, na němž měl roli primátor Zdeněk Hřib a vztyčení pomníku Vlasovcům v Praze-Řeporyjích Pavlem Novotným.

Informaci o jedu ricin a jeho údajně plánovaném použití na českých politicích zveřejnil týdeník Respekt, což vyvolalo ostrou reakci z ruské strany, která celou informaci, s níž však originálně přišel důstojník ruské kontrarozvědky FSB Igor Rybakov, označila za nesmysl.

Kauza nakonec skončila vyhoštěním obou zmiňovaných ruských důstojníků FSB, kteří pracovali na ruské ambasádě. Babiš označil lhaní Rybakova za nepřijatelný krok, který Česká republika nemůže na svém území tolerovat. Tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček pak doplnil, že se česká strana pokusila celou situaci vyřešit diplomaticky, což však Rusko neumožnilo. Rusko následně v odvetě vyhostilo dva české diplomaty.

Mimo Andreje Babiše se proti ruskému jednání tehdy vymezil i tehdejší vicepremiér Karel Havlíček, ale i řada opozičních politiků – Jan Bartošek, Hayato Okamura, Ondřej Benešík, Marian Jurečka, Marek Výborný, Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Martin Kupka, Ivan Bartoš a Vít Rakušan.

Za Rusko se naopak postavili poslanci SPD Tomio Okamura, Jiří Kobza, Radek Rozvoral, Radim Fiala nebo Jaroslav Bašta.