Snahy PPF o ovlivňování české politiky a veřejného mínění ve prospěch Číny

Mezinárodní investiční skupina PPF se dlouhodobě snaží kvůli svým podnikatelským zájmům v Číně ovlivňovat politiku v České republice ve prospěch Číny. Společnost Home Credit spadající pod PPF si proto na zlepšení veřejného obrazu Číny najala agenturu C&B Reputation Management.

Ta tak stála například v pozadí konference s názvem „Česko a Čína – příležitosti a limity,“ kterou 17. září 2019 oficiálně pořádal poslanec ODS Jan Skopeček. Pořádání akce následně obhajoval tím, že je v České republice debata o Číně příliš polarizovaná: „Jeden ten extrém bych označil za adorování Číny bez uvědomování si jakýchkoliv rizik, která jsou s touto globální ekonomickou velmocí spojena. Extrém ale vidím i na straně druhé, kdy cokoliv, co má čínské adjektivum, je automaticky hystericky kritizováno. Za sebe shrnu, že je normální mít s Čínou standardní, racionální, otevřené vztahy.“

K míře zapojení agentury C&B, jež si účtovala peníze například za „pozvánky, avízo, žádosti o záštitu“ nebo za „interní schůzku ke koordinaci příprav konference v PSP,“ následně navzdory důkazům serveru Aktuálně.cz Skopeček prohlásil, že s menšinovým vlastníkem agentury C&B Tomuášem Sazimou spolupracoval pouze na „mediálním vyznění akce“.

Skopečka se následně zastalo i vedení ODS, a to současný premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura. Ti sice nepopřeli, že by docházelo k ovlivňování veřejného obrazu Číny, nicméně odmítli, že by v celé záležitosti hrál Skopeček roli.

Služeb C&B Reputation Management využíval také poslanec za ANO Patrik Nacher, kterého reportéři Aktuálně.cz oslovili v souvislosti s jeho kritikou pražského primátora Zdeňka Hřiba v otázce sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Podle serveru totiž agentura C&B Reputation Management vykázala „přípravu reakce opozice na pražském magistrátu na spor Praha-Peking.“ Nacher odmítl, že by v této kauze koordinoval svůj postup s C&B, ale připustil, že mu tato agentura spravuje sociální sítě.

Nejednalo se však o jedinou formu spolupráce. V červenci 2019 žádala C&B uhradit "přípravu článků pro P. Nachera a návaznou komunikaci" a "schůzku s P. Nacherem a dohodu o přípravě autorského článku reflektujícího kauzu Huawei." O týden později vyšel na serveru Novinky.cz komentář, v něm Nacher varování českého kyberúřadu před čínskou technologickou firmou bagatelizoval. C&B si pak tento text naúčtovala jako výsledek své činnosti.

Svou roli následně vysvětloval tím, že si texty píše sám: „Já si píši texty sám. Případně jen požádám o nějakou editorskou práci v momentě, kdy toho mám hodně. Jinak si to píšu autenticky sám.“ Sám si pak dle svých slov hradil i práci agentury C&B, důkazy nicméně odmítl poskytnout.

Agentura C&B se údajně podílela i na článku hlavního ekonoma Czech Fundu Lukáše Kovandy. Czech Fund přitom spadá pod skupinu DRFG, kterou vlastní zeť tehdejší ministryně financí Aleny Schillerové David Rusňák.

Celou záležitost následně v kontextu Nacherovy kritiky pražského primátora Zdeňka Hřiba v otázce sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem zkritizoval předseda Pirátů Ivan Bartoš, který chtěl ovlivňování veřejného mínění ve prospěch Číny začít řešit i na půdě Poslanecké sněmovny.