Karla Maříková a její systematické sdílení dezinformací

Z naší analýzy vyplývá, že poslankyně za SPD Karla Maříková patří mezi šiřitele prokremelských dezinformací, které sdílí na sociálních sítích. Maříková především šířila dezinformace spojené s pandemií a očkováním proti nemoci COVID-19. Na sociálních sítích dále sdílí obsah z dezinformačních webů jako jsou Parlamentní listy nebo Sputnik, kterému i poskytla rozhovor.

Na svém facebookovém profilu propagovala ruskou vakcínu Sputnik V a zároveň útočila na západní vakcíny. Sdílela například článek Sputniku o úmrtích v Norsku, která měla souviset s podáním vakcíny Pfizer, přičemž se odvolávala na čínské odborníky: „Řada čínských zdravotních expertů varovala před použitím mRNA vakcín, kterými jsou například očkovací látky vyráběné firmami Pfizer a BioNTech. Podle odborníků z Wuchanské univerzity může být tento typ vakcín pro pacienty nebezpečný, především pak pro starší lidi.”  Podobně jako Rusko se Čína snažila zdiskreditovat vakcíny západních společností, protože čínské vakcíny dosahovaly  v účinnosti horších výsledků.

Maříková rovněž šířila dezinformace o údajných těžkých zdravotních následcích po očkování proti covidu-19: „Některé viry zůstávají v těle po první infekci latentní po celý život a mohou se znovu aktivovat a způsobit další infekci nebo jiné onemocnění. Podle Dr. Richarda Ursa se tyto druhy latentních virů u velkého počtu lidí po posilujícím očkování proti covid-19 reaktivují a způsobují příznaky tzv. dlouhého covidu a další zdravotní potíže.”

Na sociálních sítích dále sdílela „Politická usnesení předsednictva SPD k aktuální politické situaci,” která jsou často dezinformačního charakteru. V jednom takovém usnesení z 25. května 2021 se tak například dočteme, že „v kauze Vrbětice nebyly předloženy žádné přímé důkazy,” a to i přes to, že jednoznačné důkazy o vině Ruska přinesl mimo jiné investigativní webový portál Bellingcat a časopis Respekt.